Најбоља главна мушка улога (Actor in a leading role)
Ричард Џенкинс - Посетилац (The Visitor)
Френк Лангела - Интервју (Frost/Nixon)
* Шон Пен - Милк (Milk) *
Бред Пит - Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button)
Мики Рурк - Рвач (The Wrestler)
 
 
Најбоља споредна мушка улога (Actor in a supporting role)
Џош Бролин - Милк (Milk)
Роберт Дауни - Тропска олуја (Tropic Thunder)
Филип Симор Хофман - Сумња (Doubt)
* Хит Леџер - Мрачни витез (The Dark Knight) *
Мајлк Шанон - Револуционарни пут (Revolutionary Road)
 
 
Најбоља главна женска улога (Actress in a leading role)
Ен Хатавеј - Рејчелино венчање (Rachel Getting Married)
Анђелина Џоли - Замена (Changeling)
Мелиса Лео - Смрзнута река (Frozen River)
Мерил Стрип - Сумња (Doubt)
* Кејт Винслет - Читач (The Reader) *
 
 
Најбоља споредна женска улога (Actress in a supporting role)
Ејми Адамс - Сумња (Doubt)
* Пенелопе Круз - Љубав у Барселони (Vicky Cristina Barcelona) *
Вајола Дејвис - Сумња (Doubt)
Тараџи Хенсон - Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button)
Мариса Тоеми - Рвач (The Wrestler)
 
 
Најбљи анимирани филм (Animated feature film)
Муња (Bolt)
Кунг Фу панда (Kung Fu Panda)
*Воли (WALL·E) *
 
 
Најбоља фотографија (Art direction)
Замена (Changeling)
* Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button) *
Мрачни витез (The Dark Knight)
Војводкиња (The Duchess)
Револуционарни пут (Revolutionary Road)
 
 
Најбоља кинематографија (Cinematography)
Замена (Changeling)
Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button)
Мрачни витез (The Dark Knight)
Читач (The Reader)
* Милионер из гета (Slumdog Millionaire) *
 
 
Најбоља костимографија (Costume design)
Аустралија (Australia)
Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button)
* Војводкиња (The Duchess) *
Милк (Milk)
Револуционарни пут (Revolutionary Road)
 
 
Најбоља режија (Best directing)
Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button)
Интервју (Frost/Nixon)
Милк (Milk)
Читач (The Reader)
* Милионер из гета (Slumdog Millionaire) *
 
 
Најбљи дикументарни филм (Best documentary feature)
Неверство (The Betrayal - Nerakhoon)
Сусрети на крају света (Encounters at the End of the World)
Башта (The Garden)
* Човек на жици (Man on Wire) *
Узнемирена вода (Trouble the Water)
 
 
Најбљи кратки документарни филм (Best documentary short subject)
Савест (The Conscience of Nhem En)
Завршни инч (The Final Inch)
* Осмех Пинки (Smile Pinki) *
Сведок са балкона из собе 306 (The Witness from the Balcony of Room 306)
 
 
Најбоља монтажа (Film editing)
Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button)
Мрачни витез (The Dark Knight)
Интервју (Frost/Nixon)
Милк (Milk)
* Милионер из гета (Slumdog Millionaire) *
 
 
Најбљи страни филм (Best foreign language film)
Случај Бадер-Mајнхоф (Der Baader Meinhof Komplex), Немачка
Између зидова (Entre les murs), Француска
* Поласци (Okuribito), Јапан *
Реванш (Revanche), Аустрија
Валцер са Баширом (Vals Im Bashir), Израел
 
 
Најбоља шминка (Makeup)
* Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button) *
Мрачни витез (The Dark Knight)
Паклени човек II: Златна армија (Hellboy II: The Golden Army)
 
 
Најбоља оригинална музика - (Music written for motion pictures - Original score)
Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button)
Пркос (Defiance)
Милк (Milk)
* Милионер из гета (Slumdog Millionaire) *
Воли (WALL·E)
 
 
Најбоља песма - (Music written for motion pictures - Original song)
Down to Earth, Воли (WALL·E)
* Jai Ho, Милионер из гета (Slumdog Millionaire) *
O Saya, Милионер из гета (Slumdog Millionaire)
 
 
Најбљи филм - (Best motion picture)
Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button)
Интервју (Frost/Nixon)
Милк (Milk)
Читач (The Reader)
* Милионер из гета (Slumdog Millionaire) *
 
 
Најбљи кратки анимирани филм - (Best animated short film)
* Кућа од малих коцкица (La Maison en petits cubes) *
Тоалетна љубавна прича (Ubornaya istoriya - lyubovnaya istoriya)
Хоботница (Oktapodi)
Престо (Presto)
На путу (This Way Up)
 
 
Најбоњи кратки филм - (Best live action short film)
На линији (Auf der Strecke)
Манон на асфалту (Manon sur le bitume)
Нови дечак (New Boy)
Прасе (Grisen)
* Земља играчака (Spielzeugland) *
 
 
Најбоља монтажа звука - (Sound editing)
* Мрачни витез (The Dark Knight) *
Гвоздени човек (Iron Man)
Милионер из гета (Slumdog Millionaire)
Воли (WALL·E)
Тражен (Wanted)
 
 
Најбољи звук (Sound mixing)
Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button)
Мрачни витез (The Dark Knight)
* Милионер из гета (Slumdog Millionaire) *
Воли (WALL·E)
Тражен (Wanted)
 
 
Најбоља визуални ефекти - (Visual effects)
* Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button) *
Мрачни витез (The Dark Knight)
Гвоздени човек (Iron Man)
 
 
Најбљи адаптирани сценарио - (Adapted screenplay)
Необичан случај Бенџамина Батона (The Curious Case of Benjamin Button)
Сумња (Doubt)
Интервју (Frost/Nixon)
Читач (The Reader)
* Милионер из гета (Slumdog Millionaire) *
 
 
Најбљи оригинални сценарио - (Original screenplay)
Смрзнута река (Frozen River)
Happy-Go-Lucky
Идите у Бриж (In Bruges)
* Милк (Milk) *
Воли (WALL·E)